Ana Sayfa    İletişim
Alışveriş Ticaret Aşk Hayatı Bilgisayar İnternet Bilim Dini Konular
Edebiyat Eğitim Ekonomi Erkekler Cevaplasın Felsefe
Güncel Konular Günlük Yaşam Kızlar Cevaplasın Magazin Meslek
Mizah Moda Giyim Müzik Okul Oyun
Seçim SeninFikrin.com Sinema Siyaset Spor
Teknoloji Toplum Turizm Gezi TV Dizi Yiyecek İçecek
Ünlü Bay Ünlü Bayan İsim Lakap Üyelere Özel İş Dünyası
En Çok Oylanan Anketler
En Az Oylanan Anketler
En Yeni Anketler

Kullanıcı Adı:
Parola:
 

 
 
tubacı_hepsici profil anketi:
Anket başlığı
Hürrem mi Kösem mi Nurbanu mu Safiye mi?
Hürrem Sultan
Kösem Sultan
Safiye Sultan
Nurbanu Sultan
hepsi ya da hiçbiri
     Sonuçlar
  Anketi oluşturan: tubacı_hepsici Anket tarihi: 2012-06-16 20:29:15
Buraya yorumunuzu yazabilmek için üye olmalısınız. Üye olmak için buraya tıklayınız.

Yorumlar:
Anketci yeşim06 Tarih: 2013-01-15 17:30:53
bence nurbanu ve kösem.ama ben yinede nurbanuyu daha çok seviyorum.sonuçta hürrem gibi bir kaynana, mihrmah gibi bir görümce ve hastalığı nedeniyle savaşlara katılamayan bir koca vardı.üstelik hürrem gibi bir sürü şehzadesi olmadığı için yadırganıyordu.bence nurbanu güçlü!!

Anketci gül-güzeli Tarih: 2012-06-21 10:06:06
evet... diğer sultanlar tahta oğullarını geçirmeyi planlıyordu fakat kösemin farklı bir amacı vardı tahta kendisi geçip ilk kez bir kadın padişah olarak imparatorluğu yönetmek...bu yüzden çok hırslıydı kösem.1.ibrahim akıl hastasıydı onun döneminde ülkeyi kim yönetti.kösem...torunu mehmetin yaşı hiçbir devlet işlerinden anlamayacak kadar küçüktü.ülkeyi kim yönetti.yine kösem...zaten anastasyaya kösem isminin verilme sebebi bu işlerdeki yetkisinden ve hırsından dolayı.kösem ileri giden,başta-önde gelen demektir.ama bu kadar kudretli olmasının yanı sıra acımasız bir kadın kösem.hangi anne yerine geçmek için oğlunu boğdurtabilir ki...ve el kadar torununu zehirleyip öldürme planları yapabilir ki...bide mahfiruz sultan var 1.ahmetin eski karısı kösemin rakibi.ikisinin arasındaki nefret hürrem-mahidevran arasında olan nefretten çok daha ağır ve kanlıymış.fakat onların kavgasının hürrem-mahidevran kadar meşhur olmamasına bir anlam veremiyorum.
ben oyumu hürreme verdim ona bende hastayım ona idolüm♥♥♥♥ çok seviyorum tek geçerim.anti mahidevran.hürremin davası haklı.her şeyi evlatlarını korumak için yaptı.kösem gibi acımasız değil hürrem.<3


Anketci HürreMuhteşeMelek Tarih: 2012-06-21 00:58:54
hürreme hastayım.. benim idolüm.. ama kösem sanki biraz daha güçlü.. ve hırslı o yüzden oyumu köseme verdim..

Anketci HürreMuhteşeMelek Tarih: 2012-06-21 00:57:39
zaten osmanlı da haseki şah sultan ünvanını alan sadece 5 sultan var... şah sultan demek nikahlı ve hür sultan demek.. bu 5 sultan da

hürrem sultan, kösem sultan, nurbanu sultan, hüma şah sultan (telli haseki) ve mihrişah sultan..

bu 5 sultanın güçlerine, hırslarına ve kendilerine hayranım..


Anketci gül-güzeli2 Tarih: 2012-06-20 22:33:18
benim için her zaman hürremim<3 ben onu daha çok seviyorum♥♥♥♥ fakat kösem aralarında en güçlüleri ve imparatorluğu yöneteni.

Anketci HürreMuhteşeMelek Tarih: 2012-06-16 23:35:01
hürrem ve kösem.. ama daha çok hürrem haseki tabiki de

Anketci gül-güzeli Tarih: 2012-06-16 21:55:50
ölümüne hürrem sultanım tabiki o bir tane forever hayranım o kadına kişiliğiyle benim favorimdir tek geçerim.<3333 anti mahidevran. hürrem has haseki şah sultanım hakkında çok fazla yazmak istemiyorum çünkü yaz yaz bitiremem neler neler çıkar...ömrüm yetmez...
ama sizi biraz bilgilendireyim.
kösem bosnalı bir rumdur ve asıl ismi anastasyadır.onu da saraya gelişi tıpkı hürrem gibi olmuştur.osmanlı padişahı 1.ahmetin hayatındaki 2.veya 3.kadın olduğu tahmin edilmektedir.padişah onun güzelliğine ve zekasına vurulmuştur.güzelliğinden dolayı anastasyaya mahpeyker ismini vermiştir.mah ay,peyker yüz demektir.mahpeyker de ay yüzlü demek yani.15 yaşındaki mahpeyker kösem anastasya sultan,kendisiyle aynı yaşta olan 1.ahmetle evlenmiştir.1.ahmet acımasız ve mutaasıptı.bir inanca körü körüne bağlanan yani.sadrazamını başını keserek öldürtmüştü.fakat fazla yaşamadı ve 27-28 yaşında kansere yakalanıp öldü.kocasını kaybeden kösem,genç yaşında erkenden dul kaldı.yerine 1. ahmetin kardeşi 1.mustafa geçti.1.mustafa zeka geriliğinden dolayı tahttan indirildi.yerine 1.ahmedin kösemden önceki karısından olan oğlu 14 yaşındaki 2.osman geçti.2.osman,gençliğin verdiği tecrübesizlikle birçok yanlış iş yaptı.fakat sonu acı oldu.kendi oğlunu padişah yapmak isteyen kösem,onu yeniçeri ağalarına boğdurttu.ilk cinayetini işledi.osmanın yerine kösem sultanın oğlu 4.murat geçti.kösem devlet işlerinde ve yönetimde çok söz sahibi,önemli roller üstlenmiş bir kadındır.ona bu ismin verilmesinin sebebi de budur.kösem ileri giden,başta-önde gelen demektir.murat ve kösem ülkeyi birlikte yönettiler.fakat padişahlık yetkisini murat ülkenin tek liderinin kendisi olduğunu öne sürdü ve kösemi dışlamaya başladı.o da sert bir padişahtı.ülke genelinde alkol ve tütünü yasaklamış olmasına karşılık kendi çok fazla içki içerdi.bu yüzden sirozdan öldü.yerine kösemin diğer oğlu muratın kardeşi ibrahim geçti.ibrahimin psikolojisi bozulmuştu.bu yüzden ona deli ibrahim demişlerdi.ve kadınlarla ilgilenmiyor,şehzade sahibi olmak istemiyordu.kösem,oğlunu üfürükçülere baktırdı.çözümü işe yaramayan üfürükçü,kösem tarafından öldürtüldü.fakat artık kösemin yeni bir isteği vardı.tahta kendi geçmek.ülkeyi yönetmek.bu yüzden oğlu ibrahimi boğdurtarak evlat katili oldu.ibrahimin yerine kösemin torunu ibrahimin oğlu 4.mehmet geçti.o küçücük,5 yaşında bir çocuktu.devlet işlerinden anlayamayacağı için ülkeyi kösem bir süre kendi başına yönetti.iktidara geçip kadın padişah olmak istediği için,torunu 9 yaşına geldiğinde onu zehirleyerek öldürme planları yaptı.fakat artık güçlü bir rakibi vardı.ve torununun annesi hatice turhan sultan.gelininin gönderdiği cellat tarafından kösemin dairesi basıldı ve 61 yaşında gelmiş sultan boynuna bir perde ipi geçirilerek öldürüldü.bu hikaye de burada bitti.çok güçlü ve fakat bir o kadarda cani bir kadınmış kösem.
nurbanu sultan,hürremin gelinidir.2.selimin yahudi asıllı karısıdır.müslüman olmadan önceki ismi raxeldir.sokullu mehmet paşayla birlikte kıbrısın fethedilmesinde önemli rol oynamıştır.siyah saçlı,beyaz tenli,hoş bir bayan olarak bilinir.
safiye sultan,hürremin gelininin gelinidir.yani nurbanunun gelini.venedik asıllı olup müslüman olmadan önceki ismi el bafrodur.beline kadar inen uzun altın sarısı saçları,iri yeşil gözleri,uzun boyu,beyaz teni ve yürüyüşüyle padişah 3.muratı kendine aşık etmiştir.çok can yakan bir valide sultan olarak bilinir.


 
 
Seninfikrin.com oluşturulan anketlerden sorumlu değildir. Seninfikrin.com'da yer alan anketler seninfikrin.com'un görüşünü yansıtmaz. Yayında bulunan anketler ziyaretçiler tarafından oluşturulmuş anketlerdir.
Toplam Onaylanmış Anket Sayısı: 18916 Onay Bekleyen Anket Sayısı: 5438
Çevrimiçi kullanıcı:74
 
Gizlilik Politikası - Kullanım Şartları - İletişim
Copyright © 2007-2009 Seninfikrin.com / "Senin Fikrin" bir anahtar.org projesidir.